Tagi

, , , , , ,

Rękodzielnictwo w ostatnim czasie nabrało nowego wymiaru. To już nie tylko sztuka dla sztuki, ale również sposób na oryginalność. Wyroby, które pojawiają się w niewielu niszowych sklepikach stanowią wielką wartość artystyczną, jak również użytkową.

Bowiem już nie tylko cieszą oko swoją niepowtarzalnością, ale także służą swoim dodatkowym atutem, jakim jest ich praktyczność. Oczywiście mam tu na myśli wyroby rękodzielnicze w pełnym tego słowa znaczeniu.

Mam na myśli te tylko wyroby, które poza ważnym walorem dekoracyjnym, i użytkowością, poruszają widza swoim artyzmem, czyli tzw. „duszą”.

W dobie technologii i wielkiego zachłyśnięcia sie elektroniką, istnieje niewiele miejsc, które pozwalają kolejnym pokoleniom poznawać wybrane techniki z zakresu rękodzielnictwa. Jak jednak ważnym jest nabywanie tychże umiejętności, wiedzą ci, co się w to „bawią”, i tymże zarażają kolejnych „wybrańców” /bo o rzeszach trudno tu mówić;-)/.

W ramach zajęć Warsztatowych prowadzonych w Pracowni, istnieje również możliwość nauki kilku technik, jakie wchodzą w wielki obszar jakim jest Rękodzielnictwo. Przykładowe Techniki jakie są realizowane to:

Dziewiarstwo artystyczne i użytkowe /szydełko, druty/,

Hafciarstwo /krzyżykowy, gobelinowy, Richelieu/,

Krawiectwo – praca z gotową formą,

Decoupage na szkle i drewnie,

– i inne drobne typu: orgiami, papper mache …

Proponowane techniki nie tylko posiadają wymienione wcześniej walory, bowiem swojemu twórcy dają one jeszcze  „coś” więcej.

Podczas pracy nad danym wytworem dzieci i młodzież nabywają praktycznych umiejętności, które mogą wykorzystać w życiu codziennym, jak również podczas realizacji swojego zamierzenia nieświadomie kształtują swój charakter. Podczas pracy która wymaga od nich zaangażowania i konsekwencji w działaniu budują swoją motywację i wytrwałość w dążeniu do celu. Nie wspominając już o umiejętnościach manipulacyjnych dłoni, myśleniu przestrzennym, czy koordynacji wzrokowo – ruchowej. Każdy pedagog dobrze wie, jak są to ważne umiejętności wykorzystywane w praktyce szkolnej.

Wydłużany z czasem wysiłek i czas osiągania sukcesu kształtują w dziecku charakter i umiejętność dążenia do celu. Myślę, że to bardzo ważne zdolności w dobie braku cierpliwości i wytrwałości w osiąganiu zamierzeń, na rzecz tego co blisko i „od razu”.

Najważniejsze jednak jest na końcu – satysfakcja z osiągniętego celu i pozytywny wizerunek własnej osoby. Każdy z nas do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje sukcesu w swoim życiu. Jakże  ważne jest to doświadczenie, kiedy szkoła i osiągane w niej wyniki dają wiele do życzenia.

Drogi Rodzicu, pamiętaj że Twoje dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje dziedziny w swoim życiu, w której jest po prostu świetne, a szczególnie ważne jest to wtedy, gdy nauka nie jest jego mocną stroną.

Każde dziecko ma swój „talent” , trzeba tylko pomóc mu go odkryć.

Zapraszam na Warsztaty do Pracowni Rozwoju i Edukacji.

Reklamy