Tagi

, , , , , ,

Współczesny świat nastawiony jest przede wszystkim na konsumpcjonizm i hedonizm. Człowiek w pogoni za pieniędzmi, sławą i pozycją społeczną – zapomina o podstawowej wartości, jaką jest rodzina. Wraz z postępem cywilizacyjnym nasze życie zostało usprawnione, choćby szybszymi i wielofunkcyjnymi maszynami, czy też ekspresowymi usługami. Wszystko to miało na celu zaoszczędzenie naszego cennego czasu, a tymczasem doprowadziło do tego, że paradoksalnie mamy go coraz mniej. Życie w ciągłym pośpiechu nie sprawdza się, jest jedynie źródłem zmęczenia, stresu i frustracji, która odbija się na relacjach międzyludzkich.

Namawiam zatem do spróbowania życia w wolnym tempie, kiedy to sami jesteśmy władcami naszego czasu. Profesor antropologii kulturowej – Waldemar Kuligowski zauważa, że żyjemy w czasach rozproszonej uwagi, w stanie nieustannej gotowości, ale do przekazania mamy niewiele, gdyż dzisiaj sama technologia stała się przekazem. Ona nas uwodzi, zniewala, zaczarowuje, a w istocie jest komunikatorem banałów i zbędności. Rozwinięta technologia nie zastąpi jednak dziecku rodzica. Drogie zabawki nie są wyrazem miłości. Maluch oczekuje czegoś więcej, a mianowicie świadomego zainteresowania rodzica i jego zaangażowania – na każdym etapie rozwojowym dziecka. Nieważne, czy ma pięć czy piętnaście lat – zawsze  potrzebuje uwagi. Jeśli jej brakuje, to dziecko –  czasem zupełnie nieświadomie – dokonuje rozmaitych prób skierowania czujności na swoją osobę, co nie zawsze kończy się dobrze. Dlatego też warto zatrzymać się w pędzie codzienności i skupić na tym, co naprawdę ważne. Wysiłek rodzica i wkład w wychowanie dziecka od najmłodszych lat – zaowocuje w przyszłości. Szczęśliwe dzieciństwo – z rodzicem obok – jest bezcenne. Społeczeństwo, które ciągle gdzieś się śpieszy – nie do końca zdaje sobie z tego sprawę. „Miotamy się od jednej propozycji do drugiej”. Chcemy wszystkiego, a przecież nie liczy się ilość a jakość. Podobnie jest z naszym życiem, możemy je przeżyć szybko – skupieni na karierze zawodowej i pieniądzach, gubiąc gdzieś po drodze hierarchię wartości. Mamy jednak wybór – dozwolony jest nam również wolniejszy tryb życia, który pozwala rozkoszować się każdą chwilą, którą także w pełni wykorzystamy. Kluczem jest dobra organizacja czasu. Nawet zapracowany człowiek może świetnie rozplanować sobie dzień – spełniając się zarówno na płaszczyźnie zawodowej, ale również, jako kochający i mający czas dla swoich pociech – rodzic, który po męczącym dniu nie wpada w furię z błahych powodów, tylko rozwiązuje wszystkie konflikty ze spokojem, bez krzyku i stresu.

Dużym sukcesem rodzica będzie już samo zauważenie istniejącego problemu – to dobry początek. Wewnętrzna motywacja do poprawienia swoich relacji z dzieckiem to kolejny rozsądny krok. Samo działanie mające na celu spełnienie oczekiwań malucha, a mianowicie obdarzenie go miłością i zainteresowaniem to już wielkie osiągnięcie. Wystarczy w ciągłym pędzie życia znaleźć czas dla swoich pociech. Zainspirujmy zatem siebie i dziecko do samorealizacji, pasji, kreatywnego wykorzystania chwili oraz obdarujmy siebie nawzajem atencją, bo przecież każdy człowiek – ze względu na swoją niepowtarzalność i unikatowość – zasługuje na specjalne względy. Pamiętajmy, że tempo naszego życia i zagospodarowanie czasu – zależy od nas, liczy się efekt końcowy. Świat ma dla nas multum propozycji – samodzielnie musimy wybrać te, które będą dla nas najlepsze.

Reklamy